SLS Las Vegas’ın Sahibine Çinli Yatırımcılardan Dava
  • 12/26/2017

SLS Las Vegas’ın Sahibine Çinli Yatırımcılardan Dava

Stockbridge Capital Group son günlerde Kaliforniya’da bulunan Çin kökenli bir grup şirketi tarafından mahkemeye verildi. Şirketin mahkemeye verilme sebebi Las Vegas’ta yer alan SLS Las Vegas mülkünün yenilenmesi esnasında yatırım yapılması karşılığı yeşil kart ödül sözü verilmiş olması.

Konuya dair Los Angeles Times gazetesinde bir haber yayınlandı. Haberde Los Angeles Bölge Yüksek Mahkemesine geçtiğimiz ay bir dava açıldığı anlatılıyor. 60 kişinin dava ettiği şirket ise Las Vegas’ta bulunan SLS Las Vegas firması. Şirket Las Vegas’ta bulunan mülkünün yenilenmesi sırasında Çinli yatırımcılardan 545 bin dolar katkı aldı. Yatırımı gerçekleştiren Çinlilere Amerika’da kalabilmeleri için yeşil kart sözü verildi.

Las Vegas’ta bulunan otelin işletmecisi olan SBE Entertainment Group’un göçmen danışmanlık işlerini yürüten Henry Global Consulting Group da dava da sanık olarak yer alıyor. Yatırımcılar İngilizce metinleri tam olarak anlamadıklarını, vize program evraklarının İngilizce olan sürümlerini imzalamaya SLS Las Vegas’ın kendilerini ikna ettiğini anlattı. Sanık olan firmanın kendilerine 30 ay gibi bir sürede daimi ikametgah sözü verdiğini belirten davacılar şirketten şikayetçi oldu.

SLS Las Vegas 2007 yılında Stockbridge Capital Group tarafından satın alındı. Tesiste üç katlı otel kuleleri, 600 makine ve 60 oyun masası bulunuyor. 6 bin metrekarelik alana kurulu olan tesis için Nevada mülkünün açılması sırasında 415 milyon dolar harcanmasına rağmen, otelin kar elde etmediği konuşuldu.

Stockbridge Capital Group tarafından satın alınmadan önce Sahara Hotel and Casino ismiyle bilinen SLS Las Vegas, yenileme esnasında 4 yıl boyunca kapalı kaldı. Çıkan haberlerde SLS Las Vegas’ın açılmasından günümüze dek herhangi bir kar elde etmediği ve iflas etmek üzere olduğu söyleniyor. Stockbridge Capital Group iflas etmek üzere olan SLS Las Vegas’a ait tüm varlıkları inşaat ve gayrimenkul geliştirme alanında faaliyet gösteren Meruelo Group'a satmak için çalışma yürütüyor. Açılan davada davacılar ayrıca söz konusu satışın gerçekleşmesi durumunda yeşil kart için gerekli olan yatırımın sürdürülebilir olması, maddesinin geçerliliğini yitireceğini ifade ediyorlar. Davacılar şimdiye dek vize alamamalarının sebebi olarak işletmenin kötü yönetilmesini gösteriyor.

Davada ayrıca SLS Las Vegas’ın gelirlerinin düşünülenden %50 az olması sebebiyle, projedeki bazı davacılar da dahil olmak üzere yatırımcılarına yeşil kart kazandıramadığı iddia ediliyor. Firma yetkilileri ise söz konusu davaya ilişkin verdikleri röportajda, açılan davanın hükümsüz olduğunu ve bu davanın SLS Las Vegas’ın satışını etkilemeyeceğini umduklarını kaydetti.